Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

sbor-selskych-jizd-jzt 

Klatovy, A. Švehla

112 fotek 2 videa 10.12.2013 - zobrazení
Selská jízda - uctění památky Antonína Švehly

Ve čtvrtek 12. prosince uplyne 80 let od smrti čelního agrárního politika a státníka, statkáře, zakladatele listu Venkov, představitele domácího převratu 28. října 1918, spolutvůrce československé ústavy, ministra vnitra a později ministerského předsedy Republiky československé Antonína Švehly (1873-1933).

Pro nás na Strakonicku, je Švehla připomínán v souvislosti s Alfonsem Šťastným – rodákem ze Štěkně. Ti dva byli přátelé, měli společné názory na Agrární hnutí v českých zemích – tehdy ještě za Rakousko -Uherska. V roce 1925 A.Švehla, již jako předseda vlády ČSR, odhalil pomník A.Šťastného Na městečku ve Štěkni. Švehla také jako předseda Agrární strany si k sobě povolal schopného sedláka z Pracejovic Rudolfa Berana. Beran pak v čase Švehlovy nemoci zastával funkci místopředsedy Agrární strany, jejímž předsedou se pak stal od roku 1935 až do Německé okupace 1939.

Švehla byl excelentním politikem, prezident Masaryk si přál, aby byl jeho nástupcem, bohužel A.Švehla zemřel již v roce 1933. Jeho schopnost v jednání s lidmi mu vynesla přezdívku „ Mistr kompromisů“

Letos, 15. června byla z iniciativy člena Sboru Selských jízd Jany Pichlíkové v Cehnicích vysazena a pasována lípa, jako památný strom České republiky. Paní starostka Cehnic Helena Sosnová pak celou akci dovedla do slavnostního dne, kdy byla Švehlova lípa a pamětní deska umístěna v prostoru nad Cehnickou kapličkou. Tehdy se také jako moderátorka zapojila herečka Valérie Zawadská, která moc Cehnicím fandí. Parádní hudební doprovod zajistila žesťová skupina pod vedením prof. J.Pichlíka.

Dalšími památkami na A.Švehlu jsou v okolí: Švehlův dům v Pracejovicích, Švehlova chata na Javorníku a desítky památných stromů v blízkých obcích. Také Společnost Antonína Švehly v Praze svou činností neúnavně propaguje tohoto nadčasového státníka – hospodáře.

Krédo Antonína Švehly bylo, že:

„BEZ ZDRAVÉHO VENKOVA NEMŮŽE BÝT ZDRAVÉHO STÁTU !

Platí to dodnes?
----------------------------------------------------------------

HD Video F. Sáček
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron