Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

sbor-selskych-jizd-jzt 

PRAHA SVATOVÁCLAVSKÉ DUCHOVNÍ ZASTAVENÍ 27.9.2013

172 fotek leden 2010 až říjen 2013 - zobrazení 1 komentář
Svatováclavské duchovní zastavení 2013
Sdružení přátel Václavského náměstí společně s Městskou části Praha 1 a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským uspořádalo pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí v předvečer svátku Svatého Václava už 8. ročník Svatováclavského duchovního zastavení.
Kardinál D. Duka naznačil, že svatý Václav je sice zachován jen v historických obrysech, přesto se ale zapsal do paměti českého národa. „Stal se modelem pro ty, kteří usednou na Pražský hrad, aby přistupovali k lidem a společnosti tak, aby se tu všichni cítili jako doma.
Setkání u sochy sv. Václava uzavřel příjezd dvou praporů Selských jízd na koních – Janákův východočeský sbor Selských jízd a Sbor Selských jízd Jana Žižky z Trocnova. Po zahlášení od starosty sboru bratra Stanislava Tomana, pan kardinál Dominik Duka – arcibiskup pražský, připnul na prapory pamětní stuhy. Jednatel velící Selské jízdě František Sáček poté připomněl heslo jízdy „věrni půdě, věrni sobě, věrni vlasti“. To proto, že si uvědomujeme sílu tradice a závazek k odkazu předků, dodal velitel Sáček.
Herečka Valérie Zawadská s vlasteneckým nadšením přednesla dvě básně o sedlácích a rodné české zemi.

Dominik Duka nakonec připomněl svůj facebookový žert o Blanických rytířích. „Nepodařilo se mi vzbudit Blanické rytíře, ale Selská jízda přišla jako příslib k naději nám všem“.

FS: Bratrská Selská jízda z Nechanic se také dostavila a tak jsme zformovali sestavu jízdy, kterou tvořili také jezdci Městské policie na koních – dva vepředu a dva vzadu - uzavírali konvoj při odjezdu na Václavské náměstí.
Dojmy z našeho vystoupení u sochy sv. Václava jsou magické, jako je tento prostor, kde kráčely dějiny. Atmosféra duchovního vystoupení a velmi přívětivý pan kardinál Duka podtrhly, důstojnost setkání a nezapomenutelný zážitek.
Po krásné básni o rodné české zemi a státní hymně, kterou všichni se zápalem zpívali, nebylo vůbec daleko k slzám a hrdosti, že dokážeme milovat svou vlast, svůj domov, tak jako lidé před námi. Závěrečný Svatováclavský chorál, při němž Selská jízda odjížděla, nám bude ještě dlouho znít v duších.
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron