Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

sbor-selskych-jizd-jzt 

Sudoměř 28.3.2015 Připomenutí bitvy z 25.3.1420 Jan Žižka

42 fotek 5 videí srpen 2011 až duben 2015 - zobrazení
BITVA U SUDOMĚŘE: http://www.husitsky-bedekr.cz/misto/bitva-u-sudomereˇ
( Czech Republic /BOHEMIA year 1420) Battle near SUDOMER: Žižka helped develop tactics of using wagon forts, called vozová hradba in Czech or Wagenburg by the Germans, as mobile fortifications. When the Hussite army faced a numerically superior opponent they prepared carts (laager) for the battle by forming them into squares or circles. The carts were joined wheel to wheel by chains and positioned as lant, with their corners attached to each other, so that horses could be harnessed to them quickly, if necessary. In front of this wall of carts a ditch was dug by camp followers. The crew of each cart consisted of 16-22 soldiers: 4-8 crossbowmen, 2 handgunners, 6-8 soldiers equipped with pikes or flails-traschers (the flail was the Hussite "national weapon"), 2 shield carriers and 2 drivers.

Plzeňský Landfrýd o.s. Rekonstrukce bitvy u Sudoměře:

28.3.2015 SOBOTA

10:00 Otevření tržiště, Zahájení historického dne
10.30 Výstava o vzniku monumetu J.Žižky - historické fotografie, pohlednice
11:00 Slavnostní zahájení-setkání u monumentu Jana Žižky
12:00 Tance doby Václava IV.
12:30 Dobová hudba-Subulkus
13:00 Turnaj družin i jednotlivců
14:00 REKONSTRUKCE BITVY
15:00 Gloria - tance
15:30 ŠACH MAT - Orientální groteska
16:00 REKONSTRUKCE BITVY
17:00 Dobová hudba-Subulkus
17:30 Gloria - Tance

29.3.2015 NEDĚLE

9-15h. Dobový tábor u pomníku Jana Žižky, tržiště...
celý den Doprovodná výstava v kulturním domě Čejetic: Obrana a zánik Československa v létech 1938-1939 + Bojové operace 1. Čs. sam. obr. brigády - Dunkerque

LADISLAV STEHLÍK - ZEMĚ ZAMYŠLENÁ
U Sudoměře :: odstavce 16, 33

Od Štěkně k Přeborovicům se těžce sune "lid polní"; už přebrodil Otavu, prošel Sudoměří, zastavuje se pod hrází rybníka Škaredého a šikuje vozovou hradbu. Těsně. Kolo na kolo. Řetězy řinčí, skřípne kolo, koně se vzpínají. Ženy, vyhublé, plochých prsou, snímají s hlav svoje zavití i pleny a zaplétají je narychlo mezi suché rákosí a studené bahno, které přes den roztálo a lepí se jim na obuv, ztěžujíc chůzi i dech. I práčata se rozběhla a kladou železné kotvice do bahnitého dna. Ostrými hroty vzhůru. Všechno v pospěchu, udýcháně, bez zastavení. Letem se vracejí na hráz, dělící rybník Škaredý od Markovce. K severovýchodu, na píseckou stranu, jsou už namířeny tarasnice. Odtud se blíží královské vojsko, vedené mincmistrem Mikšem Divůčkem, Písek už je v jeho rukou a tuto hrstku unavených dlouhým pochodem zmůže panská moc hravě, dřív než bys vrhcáby rozhodil. Už křičí ti přední, mávajíce kopími, zdvižené praporce vzhůru. Tvrdé upracované ruce těch na vozech potěžkávají cepy s okovanými bijáky, zrak zaostřený, rty přísně sevřené. Kněz Václav Koranda se obrací k sestrám a hejtman Břeněk z Dolan narychlo cosi ještě velí několika bratřím z polní obce klatovské. Jan Žižka přehlíží starostlivě celý tento nevalný houfec, čítající stěží čtyři sta duší, počítaje v to sestry i práčata. Bože, je seřaděno nejvýhodněji těch dvanáct bojových vozů, aby z nich byla pevnost nedobytná? Těch devět jízdních koní, kteří se tu tísní za hradbou, nemůžeme přece nazývati jízdou.

A Jan Žižka od té doby "časté bitvy s silnými nepřátely mieval a však jest nikdy pole neztratil".

Video Strakonický deník:
http://strakonicky.denik.cz/galerie/u-sudomere-znovu-zvitezil-jan-zizka.html?mm=5977104
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron